Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hafta hafta gebelik : 32. Hafta

Hafta hafta gebelik : 32. Hafta

Bebeğiniz artık 42 cm ve 1600 grama ulaşmış durumda. Bu zamanlarda bebeklerin 4te 3ü doğum pozisyonunu almış durumda oluyor.

 

Bebeğinizin sindirim sistemi ve ciğerleri dışında bütün organları doğuma hazır durumda diyebiliriz. Kirpik,saç ve kaşları artık oluşmuş vaziyette. Doğum sonrası haline oldukça benzemiş durumda. Yeni doğan bebeklerin yaptığı gibi parmaklarını emebiliyor.

 

Bebeğinizde gelişme olarak cildi daha düzgün olmaya başlar. El tırnakları tırnak yatağını doldurduğu haberini de verebiliriz.

 

Hafta hafta hamilelik 32. Hafta da Kasılmalarınız devam ediyor olabilir. Daha çok az sıvı tüketildiğinde bu ağrılarınız artabilir. Bunun için bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Rahminiz diyaframınıza fazla baskı uyguladığı içinde mide yanması ve nefes darlığı şikâyetlerinizde baş gösterebilir. Sırtüstü uyurken belinizin altına bir yastık koymanız daha rahatlatıcı olabilir.

Bebeğiniz artık 42 cm ve 1600 grama ulaşmış durumda. Bu zamanlarda bebeklerin 4te 3ü doğum pozisyonunu almış durumda oluyor.

Çalışan anne adayları için izin hakları doğum öncesi 8, sonrası 8 olmak üzere 16 haftadır. Fakat sağlık durumu elverişli olan anneler doktor izniyle beş hafta daha çalışabilirler bu durumda doğum sonrası bebeğinizle vakit geçirebileceğiniz sekiz haftanın üstüne beş hafta daha olabilir.

 

32. Haftada hamile bir kadın günlük 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Gereksiz gıdalarla kendiniz ve bebeğinize fayda sağlayamazsınız. Bunun için meyve, sebze, tam tahıllı besinler ve bakliyatlar tercih edilmesi gereken besinlerdir.

 

Hafta hafta gebelik de son zaman dilimine girmiş bulunmaktayız. Eğer ilk hamileliğinizse bebeğinizi elinize aldıktan sonra hayatınızın değişeceğini söyleyebiliriz. Bebekle birlikte hayatınızda ilgilenmeniz gereken bir eş ve çocuğunuzun olması önceleri ilgi duyduğunuz şeyleri tamamıyla değiştirecektir. Etrafınızdaki birçok anne ilginizi çekiyor olabilir. Anne-çocuk ilişkilerini dikkatle izliyor olabilirsiniz. Hatta rüyalarınız bile değişmiş olabilir. Hamileliğin son dönemlerinde size anne diyen bir çocuk olduğunu görmeniz oldukça doğaldır.

Sindirim sisteminizi zorlamamak için ya ufak porsiyonlarla 6 öğün veya normal porsiyonlarla 3 öğün yemeniz idealdir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.