Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hafta hafta gebelik : 33. Hafta

Hafta hafta gebelik : 33. Hafta

Bebeğinizle birlikte olduğunuz 33. haftaya ulaşmış durumdasınız. Bebeğinizin boyu 45 cm ve kilosuna gelirsek 1800 grama ulaşmış durumda. Önümüzdeki 7 hafta boyunca bebeğinizin iki kat kilo alması beklenmektedir.

 

33.haftada bebeğinizin kemikleri güçleniyor. Hafta hafta gebelikbu hafta da ciltlerindeki kırışıklıklarda azalıyor. Bebeğinizin başındaki kemikler tamamen sertleşmediği için doğum sırasında doğumu kolaylaştırıcı etki yapmaktadır. Bebeğinizin beyninin çabucak büyümesinden dolayı sadece bu hafta 1,3 cm büyümüş durumda.

Bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı bu haftadan sonra artış göstermez. Bu sıvı bebeğinizi dış travmalardan korumaktadır. Diğer dokuların gelişimi açısından da amniyon sıvısı önem kazanmaktadır. Doktorlarda her ultrasonda amniyon sıvısının miktarını kontrol eder.

 

Hafta hafta gebelik de relaxin denilen hormonun salgılanması eklemlerin gevşemesi, düz kasların yumuşaması işlevini görür. Böylece doğumunuzda bebeğinizin içinden geçeceği esneklik göstererek bebeğinizin leğen kemiğinden rahatlıkla geçmesine izin verir. Anne adaylarının ellerinin de belinde olup, bacaklarını daha fazla açarak yürümesinin sebebi de budur. Daha önce sallana sallana yürürken şimdiki yürüyüşünüz paytak paytaktır. Halk arasında ördek yürüyüşü adı da verilir. Bunun yanında karnınızın iyice büyümesiyle dışarıda karnınızı sürekli bir taraflara çarpıyor olabilirsiniz. Merak etmeyin çoğu hamile böyledir. Asla yalnız olduğunuzu düşünmeyin.

Bebeğinizle birlikte olduğunuz 33. haftaya ulaşmış durumdasınız. Bebeğinizin boyu 45 cm ve kilosuna gelirsek 1800 grama ulaşmış durumda. Önümüzdeki 7 hafta boyunca bebeğinizin iki kat kilo alması beklenmektedir.

Bebeğinizin sizi rahatlıkla duyabildiği bu dönemde ve özellikle sizin sesinizden çok haz almasıyla onu ödüllendirmek ikiniz içinde mükemmel fırsat. Böylelikle bebeğinizi de kendinizi de mutlu etmiş olursunuz. İlerisi içinde yeni hikâyeler öğrenmek iyi olabilir.

 

Hamileliğinizin bu haftasında ellerinizde, parmaklarınızda uyuşma görünebilir. Karpal tüneli el bileğinde bulunan kemikli bir kanal diye tabir edebiliriz. Karpal tünelinde bulunan sinirleriniz sıkıştıkça bu uyuşmalar gözlenebilir.

 

Bu haftalarda dinlenmek size iyi gelecektir. Uyumak bir yana rahat edebilmek için zor pozisyon buluyor olsanız dahi sürekli doğumunuzu düşünüp, telaş yapmak size bir şey kazandırmayacak. Rahatlamaya çalışın.

 

Bebeğiniz çoğu yeri kapladığından dolayı midenizin küçülmüş olabileceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden ufak öğünler daha iyi gelebilir. Yemek yerken lokmalarınızı fazla çiğneyip yavaş yemekte fayda vardır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.