Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.
Tarama Kategorisi

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri

Gebeliğin en önemli bulgularından biri adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik demek değildir. Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklik, çeşitli organik rahatsızlıklar , diet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesinde etken olabilir.

Gebeliği düşündüren kesin olmayan bulgular sıklıkla ;

Gebelik belirtileri

1.Adet gecikmesi
2.Memelerde dolgunluk ve hassasiyet
3.Bulantı & kusma
4.Sık idrara çıkma
5.Halsizlik
6.Karında büyüme

Gebeliğin muhtemel bulguları
1.Rahimin (uterus) büyümesi
2.Gebelik testleri

Daha önce gebelik geçirmiş bu konuda tecrübeli kadınlar gebeliğin ilk belirtilerini daha kolay tanırlar. Ama, ilk kez gebe kalan bir kadının, gebelikle ilgili belirtilerin her kadında aynı olmadığını bilmesi gerekir . Gerçekten de çoğu kez son adet tarihinden sonra sekiz-dokuz hafta geçmesine karşın, kadının hissettiği, yalnızca göğsündeki gerginlik olabilir. Ne olursa olsun, gebeliğin kesin tanısının bu belirtilerle değil ancak olumlu sonuç veren bir gebelik testi ve daha sonra da bir doktora gitmekle konulabileceği unutulmamalıdır.

Bu rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için hemen ilaca başvurmamak gerekir. Rahatsızlıklar dayanılmaz boyutlara vardığında ancak doktor denetiminde bir tedavi izlenebilir.