Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik Belirtisi; Kasıklardaki Etkiler

Hamilelik Belirtisi; Kasıklardaki Etkiler

Hamilelik belirtilerinden biri de kasıklarda meydana gelen ağrı, şişkinlik ve sertleşmedir. Doğum kontrolü olmadan yapılan ilişkiler sonrasında, bayanların gebe olduklarından en çok süphelendikleri belirtilerden biridir kasıklardaki değişiklik. Ani hareketler yapılması durumunda, keskin ve tek taraflı kasık ağrıları meydan gelmektedir. Bu ağrılar genellikle rahmi tutan bağların gerilmesi sonucunda oluşmaktadır. Hamile olan anne adaylarının büyük bir kısmında kasık ağrıları veya kramplar görülmektedir. Tıpkı kokuya olan hassasiyet ve mide bulantıları kadar yaygın görülen kasık ağrıları oluşmadığı durumlarda bile, hamile olduğunuzun kesinleşmesiyle birlikte ağır ve ani hareketlerden uzak durmanız gerekmektedir. Kasıklardaki etkiler genellikle yumurtanın döllenmesinden itibaren 5-12 gün içerisinde görülmektedir. İlk üç ay boyunca devam eden bu etkiler, sonralarda azalmakta ancak son üç ay içerisinde tekrar görülmektedir.

 

Hamilelik sürecinde sık sık görülen şikayetlerden olan kasıklardaki etkiler önemli hamilelik belirtilerindendir. Hamileliğin ilk haftasından başlamasıyla birlikte, sonuna kadar aralıksız olarak devam edebilmektedir. Bazen göz ardı edilebilen bu durum, mutlaka takip edilmesi gereken bir konudur. Çünkü hamilelikle birlikte gelen bu kasılmalar ve ağrılar, adet döneminin başlangıcı ile kolayca karıştırılabilmektedir. Dikkat edilememesi durumunda ise düşük tehlikesiyle karşı karşıya kalınmaktadır. Rahimde ve kasıklarda meydana gelen bu ağrılardan ilaçla kurulmanın bir yolu yoktur ve tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine ani hareketlerden kaçınarak, ağır şeyler kaldırmayarak ve sıcak su ile masaj yaparak bu ağrılardan kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.