Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik Belirtisi; Mide Bulantısı ve Önerileri

Hamilelik Belirtisi; Mide Bulantısı ve Önerileri

Birçok bayan için hamileliğin belirtilerinden bir de mide bulantısı ve kusmadır. Hormon seviyelerinin değişmesine bağlı olarak meydana gelen bu durum genellikle, ‘sabah bulantıları’ olarak bilinmesine rağmen , günün her saatinde görülebilmektedir. Mide bulantısı hissetmenizin nedenleri; rahmin büyüyerek mideye baskı yapması ve artan hormon seviyelerinin, hazmınızı yavaşlatmasıdır. Bunlarla birlikte, hamilelik döneminde bayanların büyük bir kısmında koku alma duyusunun geliştiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle burnu hassas olan bayanlar, daha önce hoşuna giden bir kokudan bile olumsuz etkilenip, kusma isteği hissedebilmektedir. Mide bulantıları genellikle altıncı ve on ikinci haftalar arası görülmektedir. Ancak bebeğin gelişmesi ve saçlanmasına bağlı olarak, hamileliğin son dönemlerinde de mide bulantısı, mide yanması ve kusma isteği görülebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bulantıdan şikayeti olan bayanların düşük yapma ihtimali çok azdır.

Hamileliğin belirtilerinden mide bulantısı için uzmanlar, çeşitli önerilerde bulunmaktadır. Örneğin, doktor gözetiminde ek vitaminler almanız, hem bebeğin gelişimi için olumlu olacak hem de mide bulantınızı azaltacaktır. Ancak ilaç tedavisine başlamadan önce uygulanacak bazı yöntemlerle de mide bulantınızı azaltmanız mümkündür. Bunun için midenizi fazla doldurmamaya özen göstermelisiniz. Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yemeklerden sonra en az bir saat uzanmamalı ve hareket etmelisiniz. Eğer yatar konumdaysanız, başınızı ve göğüs kafesinizi midenin yukarısında tutmak için ek yastık kullanabilirsiniz. Bunların dışında kısa aralıklarla ve sıklıkla yiyecek yemeniz de bu problemin çözülmesine katkı sağlayabilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.