Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik Haftalarını Planlamak Tüm Detaylar

Hamilelik Haftalarını Planlamak

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an; aslında hayatınızın değişeceğini öğrendiğiniz andır. Hamile olmanız demek; artık yalnızca bir evlat, bir eş, bir kardeş değil, anne olacaksınız demektir. Hayatınıza dair kararlar alırken, bir anne olarak karar vereceksiniz demektir. Bu yüzden hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, birçok duyguyu bir arada yaşarsınız. Bu duruma hazırlıklı olmayan anne adayları,hamilelik haftalarının ilk dönemlerini içinde bulundukları duruma kendilerini alıştırmakla geçirirler. Bu ise; anne adaylarının duygusal hassasiyetlerinin artmasına, stres ve korku duymalarına neden olur. Ancak anne adayları, eğer kendilerini anne olmaya hazırladıktan sonra hamile kalırlarsa; yaşadıkları bu stres ve korkuların kötü etkilerini önleyebilirler. Aynı zamanda çocuk sahibi olmaya daha önceden karar vermek; hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olabilecek risklerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Eğer anne adayı sigara ve alkol kullanıyor ise hamile kalmadan önce sigara ve alkol kullanmayı bırakarak bebeğinin gelişmesi için daha sağlıklı bir vücuda sahip olur. Aynı şekilde hamile kalmak için olması gerekenden daha fazla kilosu olan bir anne adayı, çocuk sahibi olma kararı ile birlikte hamile kalmadan önce kendisi ve bebeği için risk teşkil eden fazla kilolarından kurtulabilir. Bunun yanında hamile olmadan önce çocuk sahibi olmaya karar vermek; anne ve baba adayının yaşayabilecekleri ekonomik sıkıntılar için de çözüm bulmalarını ve çocuklarına daha iyi bir hayat sunmalarını sağlar. Ve hamile olmadan önce çocuk sahibi olmaya karar veren anne adayı; karşılaşılabileceği zorluklara kendini hazırladığı için, hamilelik haftalarını daha keyifli bir şekilde geçirir.

Hamilelik Haftalarının Evreleri

Hamilelik, yaklaşık kırk hafta boyunca süren ve bebeğin anne karnında geliştiği ve doğmaya hazır hale geldiği bir süreçtir. Bu süreç içerisinde anne adayının yapacağı her yanlış, bebeğin sağlığını kötü yönde etkileyebilir. Bu yüzden anne adayları, hamilelik haftalarında dikkatli olmalıdırlar. İlk altı haftanın geçmesiyle birlikte anne karnındaki bebeğin kendisi görülebilir ve kalp atışları tam olarak duyulmaya başlar. Bebeğin tüm organlarının tam olarak gelişmesi ise ilk on iki haftanın geçmesiyle mümkün olur. Anne ve baba adayları, bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için hamileliğin on üç ila on dördüncü haftasının dolmasını beklemelidirler. Çünkü bebeğin cinsiyeti aslında döllenme ile belli olmakla birlikte; cinsiyetin USG ile görülmesi on üçüncü ve on dördüncü haftalara denk gelmektedir. Eğer hamilelik, anne adayının ilk hamileliği ise yirminci haftadan itibaren bebeğin hareketleri gözlemlenebilir. Daha sonraki hamileliklerde ise bebeğin hareketlerinin gözlemlenmesi için on altı ila on sekiz hafta yeterlidir. Bebeğin kulaklarının yirminci haftada gelişimini tamamlamasına karşın, bebek otuzuncu haftadan sonra tam olarak duymaya başlar. Yani hamilelikte otuz haftanın geçmesi, bebeğinize müzik dinletebilmeniz için yeterli bir süredir.Hamilelik haftalarında anne adaylarında da birçok değişiklik meydana gelebilir. Duygusal hassasiyet, yorgunluk ve halsizlik, kabızlık, vücutta oluşan varisler bu değişikliklere örnek olarak verilebilir. Ayrıca hamilelik süresince anne adaylarının uyku düzenlerinde de değişiklikler meydana gelebilir. Geç uykuya dalma, fazla uyunmasına rağmen yorgun kalkma, horlama gibi değişiklikler buna örnek gösterilebilir.

Hamilelik Haftalarında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Dünyaya bir çocuk getirmeniz için geçmesi gereken süre, ortalama kırk haftadır. Bu kırk hafta, duygusal hassasiyetinizin arttığı, çocuk sahibi olacak olmanız sebebiyle sizi heyecanlandıran, ancak ona iyi bir gelecek sağlama endişesi ile stres duymanıza, kaygılanmanıza sebep olan; yani birçok duyguyu bir arada hissetmenizi sağlayan belki de hayatınızın en garip dönemidir. Bu dönemde kesinlikle yapmanız ve kesinlikle yapmamanız gereken bazı şeyler vardır. Örnek olarak; hamilelik haftalarınızda, hatta hamilelikten birkaç ay öncesinden itibaren keskinlikle sigara, alkol ve uyuşturucu madde tüketmemelisiniz. Asla kendinizi aşırı yoracak, vücudunuza zarar verebilecek ağır işlerle uğraşmamalısınız. Her ne kadar sorumluluğunuzun artmasıyla stres ve kaygı altına girmiş olsanız da; bu stres ve kaygının size ve bebeğinize zarar vermesine asla müsaade etmemelisiniz. Kesinlikle yapmamanız gerekenlerin aksine; kesinlikle yapmanız gerekenler de şu şekilde sıralanabilir: Beslenmenize kesinlikle çok önem vermelisiniz. Özellikle bebeğinizin tüm organlarının geliştiği ilk on iki haftada tüketilen her şey, bebeğinizin zihinsel ve bedensel sağlığı üzerinde etkilidir. Bu yüzden doktorunuzun uygulamanızı istediği beslenme programını mutlaka uygulamalısınız. Hamilelik süresince temizliğinize çok önem vermelisiniz. Mikrop kapma ihtimaliniz olan yerlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Ayrıca spor da hamilelik haftalarınızda kesinlikle yapılması gerekenler arasındadır. Hamilelikte yapılan spor; hem ağrılarınızı hafifleterek ve vücudunuzda oluşan şekil bozukluklarını azaltarak sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, hem de kaslarınızın esnemesini sağlayarak doğumun kolaylaşmasına yardım eder. Ancak spor yapmaya başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Çünkü bazı hallerde spor yapmak yarardan çok zarara sebep olabilir. Bu sayılanlara ilave olarak doktor kontrollerine keskinlikle düzenli bir şekilde gitmelisiniz.

Hamilelik Haftalarınıza Dikkat Edin

Belki de hayatınızın en garip zamanlarını, hamilelik haftalarınızda yaşarsınız. Deyim yerindeyse vücut kimyanız değişir; zira artık vücudunuzda bir değil, iki kalp atmaktadır. Sadece kendi sağlığınızı değil, doğacak bebeğinizin sağlığını da düşünür ve ona göre yaşarsınız. Ve buna bağlı olarak, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar hakkında kısaca bilgi vereceğim. Bebeğinizin kalp atışları, altıncı haftadan sonra tam olarak duyulabilir. Ancak bebeğinizin tüm organlarının gelişmesi, on iki hafta dolduktan sonra mümkündür. Ve bu on iki hafta boyunca; yediklerinize, içtiklerinize yani beslenmenizin tamamına çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu dönemde yapılan beslenme ile ilgili yanlışlar, bebeğinizin hem bedensel hem de zihinsel sağlığına olumsuz yönde etki eder. Aslında döllenme ile zaten belli olan bebeğinizin cinsiyetini, on üç ila on dördüncü haftadan sonra öğrenebilirsiniz. Eğer ilk hamileliğiniz ise, bebeğiniz yirminci haftadan itibaren hareket etmeye başlar. Daha sonraki hamileliklerde ise bu süre on altıncı haftaya kadar düşebilmektedir. Hamilelik haftalarınızda tansiyonunuz, diğer zamanlarınıza göre daha düşüktür ve düşüş, on ikinci ve yirmi dördüncü haftalar arasında en belirgin şekilde kendini gösterir. Hamilelik sürecinde egzersiz yapmak, hem size hem de bebeğinize birçok yarar sağlar ve egzersiz yapmak için en uygun dönem ilk yirmi dört haftadır. Ancak hangi egzersizleri yapacağınızı mutlaka doktorunuza danışarak belirlemelisiniz. Çünkü her anne adayı için aynı egzersizler aynı oranda yarar sağlamaz. Bunların haricinde hamileliğiniz süresi boyunca stresten uzak durmaya, rahat giysiler giymeye, temizliğinize dikkat etmeli ve kesinlikle alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Hamilelik Haftalarınızda Daha Özenli Yaşayın

Belki de bu dünyadaki en büyük mutluluk, çocuk sahibi olmaktır. Bu mutluluğa ulaşmanız için, vücudunuzda sizin kalbiniz haricinde atan başka bir kalple yaklaşık kırk hafta boyunca yaşamanız gerekiyor. Ve bu kırk hafta boyunca, kendinize, hamile olmadığınız zamanlara göre çok daha özen göstermeli ve daha dikkatli yaşamalısınız. Yanihamilelik haftalarınızı, diğer zamanlarınızdan ayırmalısınız. Bebeğinizin tüm organlarının gelişmesi için geçmesi gereken on iki hafta, sizin de beslenmenize en çok dikkat etmeniz gereken on iki haftadır. Çünkü bu on iki haftada yediklerinizde ve içtiklerinizde herhangi bir yanlışlık yaparsanız, çocuğunuzun bedensel ve zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir. Bu yüzden nasıl beslenmeniz gerektiği hakkında doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Sağlıklı beslenmek haricinde egzersiz yapmanız da hem sizin hem de bebeğinizin sağlığına olumlu yönde etki yapar. Her anne adayının yapması gereken egzersizler birbirinden farklıdır. Anne adayının yaşı, boyu, kilosu, eğer varsa rahatsızlıkları gibi etkenler yapılması gereken egzersizlerin belirlenmesinde önemli rol oynar. Bu yüzden yapacağınız egzersizleri belirlerken mutlaka doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun onaylamadığı egzersizleri keskinlikle yapmamalısınız. Bu bilgilere ek olarak, hamilelik haftalarınızda sizi sıkmayan, rahat edebileceğiniz giysiler tercih etmenizde yarar var. Ayrıca bu haftalarda aşırı stres ve korku altına girmemeye özen gösterin. Eğer çalışan bir anne adayı iseniz, çalışırken kendinizi yormamaya dikkat edin; yine de yorulursanız hemen dinlenin. Bir de hamilelik döneminiz boyunca ne olursa olsun kendinizi üzmemeye gayret edin ve sahip olacağınız en büyük mutluluğa her geçen gün daha da yaklaştığınızı hatırlayın.

Hamilelikte Egzersiz Yapilir Mi ?

Hamilelik Haftalarında Beslenme ve Egzersiz

Hamilelik süreci olan kırk hafta; belki de hayatınızın en farklı kırk haftasıdır. Vücudunuzun şekli değişir, duygusal hassasiyetleriniz artar, uyku düzeniniz farklılaşır, vücudunuzda varisler meydana gelir, mide bulantıları yaşarsınız. Bu örnekler genişletilebilir ve hepsi normaldir. Ve siz de, herkes gibi bebeğinizin sağlıklı doğmasını istersiniz. Bunun için, hamilelik haftalarınızda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bebeğiniz, ilk altı hafta sonunda USG ile görülebilecek seviyeye gelir ve aynı zamanda bu altı hafta da bebeğinizin kalp atışları duyulabilir. Bebeğinizin tüm organlarının gelişmesi ise, on iki haftalık hamilelikle mümkündür. İlk on iki haftada ki beslenme düzeni, bebeğinizin bedensel ve zihinsel sağlığı üzerinde etkilidir ve bu süreçte beslenmede yapılan yanlışlar, zararlı sonuçlar meydana getirebilir. Bu yüzden ilk on iki haftalık süreçte beslenme düzeniniz hakkında doktoruna danışmanızda fayda var. Hamilelik süresinde egzersiz yapmanın da anne adayları için faydası vardır. Egzersiz ile bel ağrılarınızı hafifletebilir, vücudunuzda oluşan şekil bozukluklarını azaltabilirsiniz. Ancak egzersize başlanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü hamilelik haftalarında bilinçsizce yapılan egzersizler, hem anne adayına hem de bebeğe zarar verebilir. İlk yirmi dört hafta egzersiz için en uygun zamandır; zira yirmi dördüncü haftadan sonra kilo alımı artacağından egzersiz yapmak zorlaşacaktır. Bunlar haricinde hamilelik süresi boyunca ağır yük kaldırılmamalı, vücut fazla yorulmamalı ve doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Hamilelik Haftalarında Gözlemlenenler

Hamilelik, belirtilerini üçüncü ve dördüncü haftalarda göstermeye başlayan, vücutta birçok değişikliğe sebep olan ve ortalama kırk hafta süren bir dönemdir. Bu kırk haftalık süreçte vücut, birbirinden farklı tepkiler vermektedir. Mide bulantısı ve kusma, halsizlik, çeşitli ağrılar, duygusallık bu tepkilere örnek verilebilir ve bu tepkiler normaldir.Hamilelik haftaları hakkında kısaca şu bilgiler verilebilir: İlk on iki hafta, bebeğin tüm organlarının gelişmesi için yeterli bir süredir. Ancak altıncı haftadan itibaren, bebeğin kalp atışları duyulabilir. Bebeğin cinsiyetinin döllenme anında belli olmasına karşın, cinsiyetin öğrenilmesi için on üç ila on dört hafta geçmesi gerekir. Eğer anne adayı ilk kez hamile kalmışsa, bebeğin hareketleri yirminci haftadan itibaren başlar. Sonraki hamileliklerde ise bu süre on altıncı haftadan itibaren başlayabilir. Anne karnındaki bebeğin kulakları yirminci haftada gelişimini tamamlar. Ancak bebeğin tam duyması için geçmesi gereken süre otuz haftadır. Bu hamilelik haftalarında anne adayının dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Özellikle ilk on iki hafta bebeğin organlarının gelişme süreci olduğu için tüketilen her besin bebeğin sağlığına etki eder. Ayrıca egzersiz yapılması da bebeğin sağlığı için olumludur ve egzersiz için ilk yirmi dört hafta en uygun zamandır. Bunların haricinde anne adayı, aşırı stres ve korkudan uzak durmalı, ağır yük taşımamalı ve eğer çalışıyorsa kendini yormamaya ve dinlenmeye özen göstermelidir.

Hamilelik Haftalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ortalama kırk hafta boyunca devam eden hamilelik sürecinde, anne karnındaki bebeğin organları gelişimini tamamlayarak doğuma hazır hale gelir. Ve bu kırk haftalık süreçte, anne adayının dikkat etmesi gereken birçok nokta vardır. Öncelikle her anne adayı, yediklerine ve içtiklerine yani beslenmesine çok dikkat etmelidir. Hamilelik haftalarının ilk on ikisi, bebeğin tüm organlarının geliştiği dönemdir. Bu dönemde tüketilen yanlış besinler, bebeğin zihinsel ve bedensel sağlığında büyük zarara neden olabilir. Anne adayları bu zararı önleyebilmek için, mutlaka doktor kontrolünde beslenmelidirler. Anne adaylarının hamilelik süresinde egzersiz yapmaları da yararlıdır. Yapılan egzersizler anne adayının sırt ağrılarının hafiflemesine, vücudunda meydana gelen şekil bozukluklarının düzelmesine, uyku sorununun azalmasına ve anne adayının moralinin yükselmesine yardımcı olur. Ancak anne adayları, kendilerini çok yoracak ve kendilerine zarar verebilecek egzersizler değil; nefes nefese kalmayacak şekilde ve kısa süreli egzersizleri tercih etmelidirler. Bu konuda da doktorlarına danışmalarında fayda var. Doktorlarının onaylamadığı egzersizler hiçbir şekilde yapılmamalıdır. Ayrıca egzersiz için en uygun görülen zaman, ilk yirmi dört haftadır. Çünkü yirmi dördüncü haftadan sonra anne adayının kilo alımı artacağı için, egzersiz yapması da zorlaşacaktır. Bunlardan başka anne adayları, hamilelik haftalarında; aşırı stres, korku ve kaygılardan uzak durmalı, ağır yük taşımamalı, yüzüstü yatmamalı, temizliğe çok önem vermeli, rahat edebileceği giysiler tercih etmeli, sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden kesinlikle uzak durmalı ve doktor kontrollerini aksatmamalıdırlar.

Hamilelik Haftalarında Yapılması Gerekenler

Her anne adayı, bebeğinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini ve her zaman sağlıklı olmasını ister. Bunun için ise hamilelik süresi olan kırk hafta boyunca dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu yüzden anne adayları, herhamilelik haftasının özelliklerini bilmelidir. Bu özellikleri ise genel olarak şu şekilde özetleyebiliriz: Anne karnındaki bebeğin tüm organlarının gelişmesi için geçmesi gereken süre on iki haftadır. Ve bu on iki hafta, aynı zamanda bebeğin sağlıklı olması için anne adayının beslenmesine çok dikkat etmesi gereken süredir. Çünkü bu süre zarfında anne adayının yanlış beslenmesi, bebeğin sakat doğmasına sebep olabilir. Tüm organların gelişmesi için on iki hafta geçmesi gerekmekle birlikte, altıncı haftadan sonra bebeğin kalp atışları duyulabilir. Bebeğin cinsiyeti ise, on üçüncü haftadan sonra öğrenilebilir. Anne karnındaki bebek; hamileliğin ilk olması durumunda yirminci, sonraki hamileliklerde ise on altıncı haftadan itibaren hareket etmeye başlar. Bebeğin kulaklarının gelişimini tamamlama zamanı yirminci haftadır. Ancak bebeğin tam duyabilmesi için otuzuncu hafta beklenmelidir. Bebeğin sağlığı için anne adayının yapacağı egzersizler de önemlidir. Ancak bunun için kesinlikle doktorun onayı alınması gerekir. Zira her anne adayının yapması gereken egzersiz farklıdır ve doktor kontrolü dışında yapılan egzersiz yarardan çok zarara sebep olabilir. Doktor onayı alan ve hamilelik haftalarında egzersiz yapmak isteyen anne adayları için en uygun egzersiz zamanı, ilk yirmi dört haftadır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE Kİ SIKINTILAR

Evlendikten sonra bir çok bayanın en çok istediği şeydir çocuk sahibi olmak. Çocuk sahibi olmak istemek kolaydır hatta çocuğun anne rahmine düşmesi de kolaydır ancak asıl zorluklar annenin hamile olduğu dönemde gösterir kendini. Hamile döneminde ki bayanların bir çok sıkıntı olur ve bunların bir çoğu da ağrılar ve psikolojik sorunlardır. Çocuğun anne karnında oluşmaya başlamasından dolayı oluşan mide ağrıları ve mide bulantıları, bunların dışın da kusmalar, baş ağrıları ve bel ağrıları hanımların canını sıkan şeyler arasındadır. Hamilelik döneminde ki bayanlar daha çok birilerinden destek alarak ufak tefek iş yaparlarsa hem onlar için hem de bebeğin sağlığı için daha iyi olacaktır.

                Hamilelik döneminde hamile olan bayanların eşlerinin de mutlaka eşlerine yardım etmeleri gerekir. Hayat müşterektir ve bir evliliği iki tarafta taşır. Bir çocuğu da iki tarafta taşımalıdır. Bu gibi dönemler de erkeklerin sakin ve stresten uzak olmaları gerekir çünkü zaten hanımlar hamilelikten kaynaklanan sinir ve stres ile zaten beylerin yeterince sinirlerini bozacaklardır. Tabi ki bunların hepsi tatlı sürtüşmelerdir. Eğer siz de bir gebelik dönemi içerisindeyseniz ya da eşiniz bir gebelik döneminin içinde yer alıyorsa iki tarafın da düşünceli ve saygılı olarak birbirlerine yaklaşmaları gerekir. Bu gibi dönemler iki taraf için de dikkat edilmesi gereken dönemlerdir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.