Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik Hesaplama

Hamilelik Hesaplama

Anne adayı ile baba adayının bazen kararıyla istediği, bazen de tamamen sürpriz olarak gelen yaşam sevinci, hamileliğin de başlangıcıdır. Baba adayından gelen sperm, anne adayının rahmine yerleşerek, anne ve baba adaylarının genlerinin birleşmesi sonucunda yeni bir yaşam başlamıştır. Ek olarak, dahil olarak, gözbebeği olarak yeni bir yaşam eklenmiştir. Hamilelik hesaplamateknikleri, zaman içerisinde çeşitlense de, tek bir tanedir. Sizin gebelik başlama tarihinizle başlayan ve doktor tarafından onaylanan kan testi sonucuna göre hazırlanır. Gebeliğiniz, cenin rahme düştüğü vakit başlar. Hamilelik üç periyotta incelenir. Son adet tarihinizin ilk günü baz alınarak başlanır. Dokuz ay on günlük zaman dilimi, üçer aya bölündüğü gibi, her üç ay da kendi içerisinde haftalık olarak değerlendirilir. Her bir periyota bir terimester denir.

  • İlk trimester, ilk üç aylık dönem, ikinci trimester ikinci üç aylık dönem, son trimester de, son üç ay on günlük dönemi kapsar. İlk trimesterde 12 hafta vardır. Bebek ilk anından 13. Haftasına kadar olan zamana denir. Ve 13. Hafta bittiğinde, bebek 3 aylık olur.
  • İkinci trimesterde bebeğin 14. Haftadan 27. Haftaya kadar olan süreçtir. Bebek bu trimester sonunda 6 aylık olmuştur.
  • Son trimester ise; bebeğin 28. Haftasından başlayıp 40. Haftasına kadar olan sürecine denir. Son trimester bittiğinde bebek, 40 haftasını doldurmuştur. Dokuz ay biter ve onuncu aya girilir.

Hamilelik hesaplama takvimi doktor tarafından değerlendirilir ve hafta hafta olarak değerlendirilir. Hamileliğin her günü önemli olduğu gibi, gelişimini de haftalık programlarda dahilinde inceleyip, değerlendirirler. Bu takvim bize bebeğin de hangi hafta doğacağını gösterir. Doktor tavsiyesi ile alacağımız takviyeler, beslenme ve egzersiz programınız ve yaşadığımız değişikliklerin takibi için, hamilelik hesaplama gereklidir. Adet gecikmesi yaşadığınız ay, yaptığınız HPT testinden de pozitif sonuç aldığınızda, takviminizin hesabını kendiniz yapabilirsiniz. Son adet tarihini ve ilk gününü hatırlıyor iseniz, haftalık hesap takvimini uygulayabilirsiniz. Hamilelik anlaşıldığı zaman genellikle anne tarafından evde test uygulanır. Kolay kit manasına da gelen HPT testlerini eczanelerden kolaylıkla edinebilirsiniz. İdrar örneği alınarak yapılan bu testler, prospektüslerinde açıklamalı olarak anlatılır. Piyasada firmalara göre değişik testler olsa da genellikle aynı tarzdadır. Tek çizgi, çift çizgi ya da bir tam bir belirsiz çizgi gibi sonuçlar çıkabilir. Test içeriğindeki çizgilerin anlamlarına bakarak, pozitif sonuç çıktığında hamilesiniz demektir. Bazen anne adayları emin olmak için bu testleri tekrarlarlar. HCG hormonunun vücuttaki varlığına bakılan testlerin sonuçlarından emin olmak üzere kan tahlili yaptırılır. Sağlık kurum ve kuruluşları tarafından gerçekleştirilen bu testler, vücuttaki hormon seviyesini gösterir. Test sonucu okunurken, bebeğinde ne kadar zamandır olduğuna, hamileliğin ne zaman başladığına bakılır. Hamilelik hesaplama programı doktor tarafından belirlenir. Tüm hamilelik süreci boyunca bebek hafta hafta gözlemlenir. Gelişim ve büyüme ve oluşum süreçleri sırasıyla ve haftalık periyotlara göre yapılır. Anne adayının da sağlıklı bir şekilde hamileliğini geçirmesi dileğiyle, beslenme ve destek takviye programları uygulanır. Yapılan kan sayımı annenin kan durumu hakkında da bilgi verir. Alması gereken vitamin ve mineraller, ek gıdalar uygulanır. Bebek gelişirken, annenin kan oranı artacaktır. Artan kan seviyesi beraberinde basınç değişiklikleri gösterebilir. Bebek, annenin kalsiyum ve demir depolarından güzel bir şekilde faydalanacağı üzere, annenin kalsiyum, çinko, demir damlaları, vitamin destekleri alması gereklidir. Bunu doktor, annenin test sonuçlarına göre düzenler ve tavsiye eder. Hamilelik hesaplama sistemi ve takviminden bebeğin ve annenin haftalık gelişimine göre belirlenen gereklilikler uygulanır. Hamilelik hafta süreçlerini iyi analiz etmeli ve bebeğin doğacağı haftayı hesap etmek gereklidir. Bazı durumlarda bebek normal gelişim süresi olan 9 ay 10 günlük süreyi tamamlamış olsa da, sizin doğum ağrılarınız başlamamış olabilir. Aynı şekilde doğum suyu da gelmeye başlamamış olabilir. Bebek normal sürecinden daha fazla kalırsa, sağlığını tehlikeye atmamak adına hemen doktora başvurulmalıdır. İçeride fazla kalması da sakıncalı bir durum oluşturmamalı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.