Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Hamilelik ve İş Hayatı

Hamilelik ve İş Hayatı

Evinizde, ev işleriyle uğraşın fakat fazla yorulmayın ve özellik­le çok ağır yük kaldırmayın. Çocuk bekleyen her kadın gibi evde her şeyi yerleştirmek isterseniz (bu gerekli olabilir), çocuğun odası ve diğer odaların düzenlenmesi sizin işinizdir. Çocuk dünyaya geldiğin­de her şeyi yerli yerinde bulmalı, her şey güzel olmalıdır, bu normal­dir. Fakat çekmeceleri dolu büyük komodini yerinden oynatmayın. Doğuma bir ay kala, çocuğun ruhi durumu için odasının duvarlarını mavi kağıtlarla kaplamaya çalışmayın. Bu sizi, bir merdivenin tepe­sinde saatlarca kollarınız gergin durmaya zorunlu kılar. Kocanızdan, ablanızdan veya bir dostunuzdan yorucu işleri yapmalarını rica edin. Çocuğunuzun dünyaya gelişini daha iyi hazırlamak isterken, tehlikeye sokmayın. Ağır bir yük kaldırırken veya yüksek bir yerdeki eşya yi almak için uzanırken karın kaslarınızın çekildiğini hissedersiniz. Herhangi bir kazayı önlemek için bunları yapmaktan sakının.Bir çocuk beklerken, çoğu zaman evden eve taşınmak gerekir. O zaman özellikle bu öğütleri düşünün. Hamileliğin ortasında taşın­maya bakın, hamileliğin sonuna ve başına göre bu en iyi devredir. Bunda da bırakın ağır işleri başkaları yapsın.Bencil görünmemek için bir düşüğe sebep olmayın. Bir büroda çalışıyorsanız, hamile olduğunuz için işinizi bırakmanız gerekmez.

 

Kanun size doğumun öncesi ve sonrasında bir dinlenme hakkı tanı­yor. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu avantajı ihmal etmeyin. Doğu­ma rahatlıkla, dinlenmiş olarak girersiniz. Hamilelikte, özellikle son aylardaki dinlenme çocuğun gelişmesini sağlar. Son iki ay dinlen­miş olan kadınların çocukları, doğuma kadar çalışan kadınların ço­cuklarından 200 – 300 gr. daha ağır olurlar. Bu devrede yorucu işler, doğumu üç hafta kadar ileriye atar. Örneğin, uzun saatlar sizi ayak­ta tutan yorucu bir mesleğiniz varsa, çalışmanızı kesmek için büs­bütün güçten düşmeyi beklemeyin. Hatta 15 gün de fazladan bir din­lenme izni alın ve çalışmanızı doğumdan iki ay önce kesin. («Özet» bölümünde günlük dinlenme için gerekli bütün öğütleri bulacaksınız.)Gece hayatına düşkün olabilirsiniz. Bunu terketmek için bir se­bep yok, fakat ölçülü olun. Her gece dışarı çıkıyor, geç yatıyorsa­nız çok yorgun düşer ve size gerekli olan sekiz saatlik uykudan olur­sunuz.Dans edebilir misiniz? Evet, yalnız fazla hareketli olmamak şar­tı ile.Akşamları dışarıda yemek yiyorsanız ve tuzsuz bir rejimde ise­niz, rejiminizi unutmayın

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.