Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

İdrar Yoluyla Hamilelik Testi

İdrar Yoluyla Hamilelik Testi

Hamilelik nedeniyle ortaya çıkan ve kanda bulunan B-HCG miktarı beli bir seviyeye ulaştığında, idrarda görülmeye başlamakta ve hamileliğin ilerlemesiyle, idrarda görülen seviye artmaktadır. İdrar yoluyla yapılan hamilelik testlerinin esası, bu B-HCG değerinin varlığının yada yokluğunun belirlenmesine dayanmaktadır. Testlerin bu değere olan hassasiyeti, bu seviyeyi tanıyıp tanıyamamasına göre değişmektedir. Hassas olan bir hamilelik testi, ilk dönemde idrardaki HCG seviyesini tanımlarken, hassas olmayan testler, idrardaki seviye ilerleyen dönemlerde artış gösterdiğinde yani daha geç dönemde tanıyabilirler. İdrar testlerinde, hamileliğin olumlu sonuç vermesi durumunda hata oranı çok düşüktür. Ancak testler olumlu sonuç vermemişse ve hamilelik belirtileri devam ediyorsa, bu testin bir süre sonra tekrar uygulanması doğru olacaktır.

Eczanelerde yada evlerde bulunan hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda hamilelik testlerinin güvenilirliği, her ne kadar üretici firmalar tarafından %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar, özellikle adet gecikmesinin 10 günden az olduğu durumlarda, hata oranının %50 seviyelerinde olabildiğini göstermektedir. Laboratuvarda uygulanan idrar yoluyla hamilelik testi ise  adet gecikmesinin daha az olduğu durumlarda, güvenilir sonuç verebilmektedir. Bu testler daha düşük seviyelerdeki hormonları tanıyabilen ve bu yüzden de hazır testlere oranla daha hassas olan testlerdir. Bu nedenle evde yapılan testlerde olumlu sonuç alınmaması durumunda, laboratuvar ortamında yapılacak idrar testi sayesinde, hamilelik daha güvenli bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.