Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

İkiz Hamilelik Nasıl Anlaşılır

İkiz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır

İkiz Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Gebelik döneminde ikiz hamilelik olması durumundaki etkiler, kolay ve anlaşılır olmaktadır. Ancak gebeliğin en başından tespit edilemeyebilmektedir. İkiz bebeklere hamile olan bayanların büyük bir kısmı, sistemlerinde dolaşan ekstra hormonlar neticesinde,daha yoğun hamilelik belirtileri gösterebilmektedir. Göğüslerin daha hassas olması, daha sık idrara çıkma durumu, her zaman aç olma ve çok daha fazla yorgunluk gibi belirtiler, bunlardan bazılarıdır. Hamileliğin en başlarında görülen bu belirtilerden sonraki üç aylık dönemde ise, soluk kesilmesi, ellerde ve ayaklarda şişme veya ödem, alışılmışın dışında kilo alma, karnın gereğinden fazla büyümesi ve bebeğin haddinden fazla hareket etmesi gibi etkiler görülebilmektedir. Kansızlık ve demir düşüklüğü gibi durumlar da ikiz veya çoklu gebelik durumlarında görülen belirtiler arasında yer alır.

İkiz Hamilelik İçin Ne Yapmalı ?

İkiz veya daha çok hamilelik durumlarının anlaşılmasını sağlayan bir takım gelişmeler bulunmaktadır. Hamileliğinizin süresi boyunca, eğer birden fazla bebek taşıyorsanız, rahim yüksekliğiniz beklenenden fazla çıkmaktadır. Bunun dışında, bebek büyüdükçe, bebeğin salgıladığı ve annenin karnında bulunan Alfa Feto Protein seviyesinin, ikiz hamilelik durumlarında yükseldiği gözlemlenmektedir.

Hamilelik hormonu adı verilen HCG hormonunun, birden çok gebelik olması durumunda sürekli yükseldiği de gözlemlenmektedir. Bunların dışında doktorunuz, genellikle 4. haftadan sonra iki tane kalp atışı duyabilmekte ve ilerleyen dönemlerde iki bebek kafası ve gelişen diğer bölümleri ayırt edebilmektedir. Siz de hamileliğinizdeki belirtilerin anormal derecede artış gösterdiğini düşünüyorsanız, konusunda uzman olan ve becerikli hekimler yardımıyla, gebeliğinizin ikiz veya daha çoklu olup olmadığını erken teşhis etme imkanına sahip olabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.