Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Prematüre Bebeğin Formül Sütleri

Prematüre Bebeğin Formül Sütleri

Terapotik Formül Sütleri 
Bebek formül sütlerinin bileşimi özel terapötik gereksinimleri karşılamak için biraz daha değiştirilmiştir . Sindirim yetersizliğini ya da protein hipersensitivitesini önlemek için düzenlenen cerapötik formül sütleri amino asit kaynağı olarak hidrolize kazein, tam kazein ya da soya proteini içerir. Bu formüller aynca laktoz içermezler; bazılan da ek olarak glukoz oligomerleri ve çözülebilir nişastalar ve bazıları orta zincirili trigliseridler içerir. Modüler formüller terapötik beslenme denemelerinde mantıksal bir dizi yaklaşımla, diyete spesifik karbohidrat ve yağların aşamalı bir şekilde girmesini sağjar. Modüler süt formülleri besinsel olarak tam değildir, çoğu hiperosmolardır ve yalnızca yalan tıbbi denetim altında kullanılmalıdır.

Tam İnek Sütü

Tam inek sütü diyete 1 yaşından önce girmemelidir. İnek sütünün yüksek solüt yükü ve düşük demir içeriği daha erken dönemde kullanılmasını uygunsuz hale getirir; 12 aydan önce verildiğinde inek sütü makroskopik ya da mikroskopik barsak kanamasına, neden olarak demir eksikliğine yol açabilir.

Prematüre Bebeğin Formül Sütleri

Bebek Besinleri
Ticari olarak ya da evde hazırlanan besinler bebeklerin besin gereksinimlerini karşılar. Bu gıdalara 4-6 ayda başlanır. Bebek besinleri süte göre daha az kalori içerdiğinden, bebeği şişmanlatmaz. Aynca, 3 aydan önce orofarengiyal koordinasyon tam olgunlaşmamıştır. Vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş kuru tahıl gevrekleri anne sütü, formül ya da diğer sütler alan bebeklerin diyetine eklenerek, kalori (375 kalori/100 gr), vitamin ve mineral kaynağı olarak kullanılır. Bebek kuru tahıl gevreklerinin üretimi tahıl ununun enzimatik hidrolizi, pişme aşamasına kadar ısıtılması ve nişastaların jelatinleştirilmesi aşamalarım içerir. Tahıllar süt, su, meyve suyu ve daha sonra meyvelerle karıştırılır. Diyete yeni besinlerin eklenmesinden doğabilecek olası besin intoleransı ya da allerjilerin tanınmasında yardımcı olmak için, önce tek tahıl gevreği formüllerine (pirinç, yulaf ve arpa) başlanır. Karışık tahıllar (yulaf, mısır, buğday, soya) daha büyük bebekler için çeşitlilik sağjar. Yüksek protein içeren tahıl gevrekleri (soya, yulaf, buğday) çeşitlilik yanında düşük maliyet ve yüksek protein avantajı da sağlarlar. Püre halinde meyve, sebze ve eder uygun porsiyon büyüklüğü sağlayan ambalajlarda sunulmaktadır, Kalori değerleri sebzeler için 40-80 Kalori/kutu, meyvalar için 90-100 kalori/kutu’dur. Meyve ve sebze sulan bebeğin toplam kalori alımının yalnızca %4′ünü oluşturur. Meyve sulan süzülmüştür, homojendir ve taze portakal suyuna eşdeğer besin düzeyine erişmek için C vitamini katılmıştır. Bir yaşın üstündeki bebeklerde aşın süt (>720 ml/gün) ya da meyva suyu vermekten kaçınılmalıdır, çünkü besinsel yönden önemli kan gıdaların alımım azaltabilir. Erken bebeklik döneminde kaçınılması gereken allerji potarsiyeli yüksek olan besinler içinde balık, fıstık, yumurta beyazı ve çeşitli yiyecek katkıları bulunur. Sosis, üzüm ve kuru yemişlerin de aspirasyon ve hava yolunu akama riski vardır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.