Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Raşitizm Mutlaka Tedavi Edilmelidir!

Raşitizm Mutlaka Tedavi Edilmelidir!

Raşitizm Mutlaka Tedavi Edilmelidir!

Raşitizm, kemik hastalığı olduğu için insan yaşamının kalitesi ciddi oranda söz konusudur. Bebeklikte ortaya çıkan bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Eğer hastalık ilerlemeden erken önlem alınırsa sadece D vitamini alınarak tedavi edilebilir. Ve eğer ilgilenilmezse, kendi haline bırakılırsa ciddi sorunlar ortaya çıkartır. Bebeğin zaman içerisinde büyümesi ile, kemiklerinin de eğri şekilde büyümesi söz konusudur.

Ağaç yaş iken eğrilir ve bu hastalık bebeklik çağında tedavi edilmelidir. Çok rutubetli ortamlarda bulunmak, güneş ışığından yararlanmamak ve D vitamini almamak kemiklerin gelişimini engellemektedir. Bu yüzden kemikler biçimsiz bir şekilde gelişir. Kollarda, el bileklerinde zayıflama, bacaklarda çarpık görünüm hatta daha ilerisi aşırı yamulmalar gözlemlenebilir. Bu gözlemlenen belirtiler sadece kemiklerde gelişmeyebilir. Bazen beyinde de nörolojik sorunlar gözlemlenebilir.

Bebek doğduktan sonra 6.ve 18. Aylar arasında sıkı bir gözlem altına alınırsa ve D vitamini dahilinde birçok vitamin ihtiyacı giderilirse birçok hastalıklardan korunmuş olur. Ayrıca Raşitizmin tedavi edilmemesi sonucunda kalıcı kemir hasarları olduğu gibi duruş bozuklukları da görülebilir. Kemiklerde hasar olduğu için yürümede de bozukluklar gözlemlenir. Kol ve bacak kemikleri çok hassas ve ince olur. Bu sebeple normale göre daha fazla kırık vakaları ile karşılaşılır ve her kırık vakasından sonra  raşitizmin iyileşme süreci daha uzun olur.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.