Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.

Sütten Kesmede Kullanılan Besinler

Sütten Kesmede Kullanılan Besinler

Kaymağı alınmış inek sütü veya İnek sütüne dayalı Formül Sütler veya kaymağı alınmış inek sütü ile elektroliti tüketilmiş kesilmiş inek sütü ya da kazein proteinleri karışımından oluşturulur. Bebek formül sütlerinde kullanılan yağ soya, hurma, hindistan cevizi, mısır, zeytin ya da yalancı safran yağlarıdır: hepsi laktoz içerir. Modem inek sütüne dayalı formül sütler yaşamın ilk altı ayında insan sütüne benzer şeküde büyümeyi sağar. Tam inek sütüne dayalı bebek formül sütleri, anne sütü ile beslenen ya da besleyemeyen annelerin bebekleri için anne sütü yerine, beslemeyi belirli aralıklarla atlamayı tercih edenlerde, anne sütüne ek olarak tek başına anne sütünün normal büyümeyi sağlamadığı ya da malnütrisyonun diğer belirtileri geliştiğinde, tamamlayıcı olarak kullanılır. Özel durumlarda (prematüre bebeklerde anne sütü büyüme için yetersiz kaldığında) anne sütünü güçlendiren maddeler (kesilmiş süt-kazein proteini, mısır-şurubu laktoz, tereyağ, mineraller) de kullanıma sunulmuştur.

 

Sütten Kesmede Kullanılan Besinler

Soya İçeren Formül Sütler Soya proteini ile yapılan formül sütleri protein hipersensitivitesi ya da laktoz intoleransı gibi inek sütüne tahammülsüzlük durumlarında kullanılır. Bu formül sütleri, inek formül sütlerine besinsel olarak aküa ve güvenli seçeneklerdir . Besinsel niteliğini arttırmak için soya proteinine L-metionin eklenir. Soya içeren formül sütlerindeki karbonhidrat sukroz, glükoz oligomerleri (molekül ağırlığı daha küçük olan mısır nişastası) ya da ikisinin karışımıdır. Yağ içeriği inek sütü formüilerinde kullanılana benzer. Soya proteini formül sütleri yaşamın daha ileri dönemlerinde alerjik hastalıkların gelişimini önlemez ve soya sütü proteinlerine ya da inek sütüne klinik intolerans eşit sıklıkta oluşur . Soya proteini formüllerinin, hayvansal protein bulunan formüileri seçmeyen vejeteıyan ailelerde, galaktozemi ve primer ve sekonder laktoz intoleransı tedavisinde kullanımı önerilebilir. Soyalı mamalar normal çocuk açısından güvenli olmasına karşın, kistik fibrozisli hastalarda protein kaybettiren enteropati ve prematüre bebeklerde yenidoğan raşitizmi ile ilişkili bulunmuştur. Kolik, formül sütü intoleransı ya da daha ağır hastalığı olup iyi değerlendirilmeyen hastaların tedavisinde çok sık olarak soya ve diğer “özel diyet” fbrmüUer gelişigüzel kullanılmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.