Hamilelik, Doğum, Çocuk ve Kadinlara Sor bölümü ile Aradığınız tüm bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Hemen patik.org adresini ziyaret et bilgiyi kaynağından al.
Tarama Kategorisi

Tüp Bebek

Bir çiftin bir yıl boyunca gebeliği önleyici bir yöntem kullanmadan, yani korunmadan ve düzenli olarak cinsel ilişkide bulunmasına rağmen gebelik oluşmamasına kısırlık denir. Son 20 yıl içinde kısır çiftlerin tedavisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.Hürriyet gazetesinde günün haberi olarak verilen bir başlıkta: “Çocuğu olmuyor diye, gelinini sokağa attı.” 62 yaşındaki kayınvalide, beş yıllık gelinini, “Sen bana torun veremiyorsun” diyerek eşyalarıyla birlikte evden attı. Olaya sinirlenen koca da, annesini terk edip eşinin yanma gitti. Anadolu’nun Güney vilayetlerinin birinin falan köyünde olan bu olay, gazetedeki ismini vermediğimiz sadece feşmekan çiftinin olayı değil, ülkemizde kısırlığın ne kadar büyük bir toplumsal olay olduğunun örneğidir. Ne yazık ki çocuğu olmayan çiftlere, ailenin ve çevrenin baskısı ülkemizde çok fazla olmaktadır. Birçok aile nasıl bir tedavi uygulanacağını bilemediğinden, ailelerin büyük bir kısmı yıkılmaktadır. Ayrıca bebeği olmayan çiftlerin sanki cinsel birleşme sorunu varmış gibi algılanmaktadır. Bu tamamen bilgisizliğe dayanan yanlış bir algılamadır. Pek çok insanın zannettiği gibi erkekte genelde bir sertleşme sorunu yoktur.Kısırlığın nedeni hem kadında hem de erkekte olabilir. Bu kitapta bu tıbbi sorunun nedenleri ve tedavisini ayrıntılı olarak irdeleyeceğiz.
KISIRLIK İÇİN GEN BİLİMİ HANGİ YENİLİKLERİ SUNUYOR?
İnsan genomu yaklaşık 30.000-40.000 genden oluşmaktadır. İnsanda, yapılan çalışmalarda bilinen genlerin, yarısından azmin işlevleri belirlenebilmiştir. Genetik çalışmalarında en önemli bulgulardan biri, kişilerin genetik yapılarındaki küçük değişikliklerin saptanması oluşmuştur. Bu kişiye özgü genetik farklılıklar bireylerin aynı çevre faktörlerinden farklı şekilde etkilenmelerine ve farklı kişisel cevapların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.Gen testleri, hastanın geçmişi, varolan tanı teknikleri ve genetik danışmanlık ile birlikte bireysel tedavi yöntemlerinde etkili bir rol oynamaktadır.Genetik etkenlerin cinsel organların ve üreme hücrelerinin oluşumunda ve işlev kazanmalarında önemli roller oynadıkları bilinmektedir. Ayrıca kısırlıktan ayrı olarak gendeki bazı değişimler, gebelik dönemini etkileyerek tekrarlayan düşük riskini arttırmaktadır. Son yıllarda gen bilimi artık kısırlık tedavisinin hizmetine girmiş yeni ufuklar ve ümitler oluşmuştur. Bütün bu olanaklar Türkiye’de de artık birçok merkezde uygulanmağa başlamıştır.
KROMOZOM BOZUKLUKLARI NELERDİR?
Gen düzeyinde meydana gelen değişikliklerden ayrı olarak, kromozom sayısında ve yapısında meydana gelen değişiklikler de kısırlığa neden olabilir.Normal bir bireyde 46 olan kromozom sayısının değişmesi sonucu ortaya çıkan Turner (45, X ) ve Klinefelter (47, XXY) sendromları denilen hastalıklarda bireylerde kısırlık görülmektedir. Ayrıca kısırlığın veya tekrar eden düşüklerin bir diğer nedeni de kişilerde saptanan kromozom bozukluğu taşıyıcılığı olabilmektedir. Kısır çiftlerde % 0,6 tüp bebek denemeleri başarısız olan çiftlerde, % 3,2 gebeliğin ilk 3 ayında 3 ya da daha fazla düşük yapmış çiftlerde % 9,2 ve suni ilkahın uygulandığı erkeklerde % 2-3,2’dir.
Y kromozomu Bozuklukları
Y kromozomunun uzun kolunda meydana gelen bazı değişimler erkek kısırlığına etkisi son yıl larda yapılan çalışmalar İle anlaşılmıştır. Bu değişimler Y kromozomunun belirli bölgelerinin eksikliğini temsil eder ve çeşitli bölgelerde ve çeşitli büyüklüklerde kayıplardan oluşur. Y kromozomu değişimleri, erkek kısırlığının tanısında birçok gen merkezi tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Bu değişikliklerin kısır erkeklerde görülme sıklığı % 8 olarak rapor edilmekle birlikte bu yüzde yapılan diğer çalışmalarda 1-35 aralığında gözlenmiştir. Türkiye’de de bu tam yöntemleri uygulanmaktadır.